CELULITIDA

Cellulite-orange-skinPatří v dnešní době mezi nejvíce diskutovaná témata. Celulitida není pouze kosmetický problém, který se projevuje hrbolatou pokožkou zejména v oblasti hýždí a stehen. Jde o onemocnění, které spočívá v poruše struktury kolagenně – elastických vláken. U žen tato vlákna obklopují tukové buňky. Při zvětšení objemu podkožních tukových buněk, jsou tyto buňky vytlačovány proti povrchu kůže a vytvářejí pomerančovou kůži. U mužů probíhají kolagenní vlákna v podkoží šikmo a proto se při zmnožení tukových buněk mříž z kolagenně – elastických vláken neroztahuje a tím pádem pomerančová kůže nevzniká. Tkáň poškozená celulitidou je ohrožená hromaděním intersticiální tekutiny, z důvodu omezení průtoku krve a lymfy.

Vznik celulitidy

Vznik celulitidy také ovlivňuje dědičnost, životospráva, sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu a hormony, zejména ženský hormon estrogen. Estrogen v těle negativně působí proti vitamínu E a vitamínu B6. Vitamín E působí v těle jako důležitý antioxidant, a tím napomáhá regeneraci buněk, zpomaluje stárnutí, působí pozitivně na cévní systém, snižuje krevní cholesterol, urychluje hojení. Vitamín B6 – pyridoxin má v těle řadu metabolických úloh. Pomáhá při metabolismu a přeměně proteinů a při udržování rovnováhy sodíku a draslíku, čímž reguluje tělní tekutiny. Proto ženám, kterým je indikována hormonální substituce, se zároveň doporučuje doplňovat tyto výše uvedené vitamíny.

Jak se zbavit celulitidy

Terapie celulitidy spočívá v komplexní péči, která zahrnuje pohybovou aktivitu, pitný režim, úpravu jídelníčku, doplnění vitamínů, saunování, lymfodrenáže. Vhodná je lymfodrenáž ruční i přístrojová, která však musí být vždy doplněna ručním uvolněním bazálních uzlin. Posoudit stav lymfatického systému musí vždy školený lymfoterapeut, který doporučí i délku terapie. Většinou se dochází 1-2x týdně na 5-10 návštěv. V dnešní době lze jako doplněk léčby využít i kosmetické zábaly, krémy, peelingy, které také pozitivně podpoří krevní oběh a urychlí látkovou výměnu. Mezi novější metody k ovlivnění celulitidy patří radiofrekvence, karboxyterapie, kavitace. Problémem u všech těchto uvedených metod však stále zůstává námi získaná tuková tkáň, která se těmito metodami dá zlepšit, nikoliv odstranit. Tukové buňky se u dítěte dělí do dvou let. Je to ovlivněno hormony (glukagon, somatropin, glukokortikoidy) a autonomním nervstvem v těsné souvislosti s množstvím přijímané potravy. Proto výživa v prvních dvou letech života rozhoduje o vzniku tukové tkáně, která zůstává zachována i při redukci nadměrné hmotnosti. Proto odstranění tukových buněk dietetickými postupy, lymfodrenáží, radiofrekvencí, karboxyterapií a kavitací není možné. Tukové buňky lze odstranit pouze liposukcí. Výše uvedené metody tukové buňky pouze vyprázdní. Tím zlepší kosmetický i zdravotní stav tkáně, ale trvale tukové buňky neodstraní. Avšak i liposukce bez komplexní péče nemá trvalé účinky.

Co říci závěrem. Aby se cítil člověk dobře, musí být vždy vyváženost psychická i fyzická. Proto se musíme o tělo starat komplexně a se zdravým selským rozumem. Nezáleží až tolik na finančních možnostech každého z nás.