Diskuze: lymfatická masáž nežádoucí ?

16.3.2018Zora

Dobrý den, ráda bych se dotázala,zda lymfatická masáž může mít i negativní důsledky, případně, jak je řešit. Podstoupila jsem 2 "reflexní lymfatické masáže" loni na podzim, důvodem byl otok na achilovce (ze sportu). Otok sice ustoupil, ale rozjely se mi jiné projevy - celková nestabilita, tlaky v tříslech jedné nohy, v podkoleních obou nohou, otok nártu jedné nohy (kde nebyl otok achilovky - ale už dříve propadlá klenba, mám haluxy). Pí na masážích souvislost s jejím působením neviděla, já jsme nicméně návštěvy u ní ukončila, obtíží jsem se však dosud nezbavila. Jako souvislost "ze své strany" mohu udat toto: v lýtku, kde byl odlymfováván otok, jsem měla v 12/2014 trombózu (nechala jsem se tedy zkontrolovat, internista pravil, že toto je ok - ale tlak v lýtku mám dosud), postupně jsem začala "tuhnout" pohybově - nohy, problémy s chůzí, koncem roku skončila na neurologii, kde MR ukázala letos v únoru nějaký nález v bederní oblasti (je mi 58 let, sedavé zaměstnání, nic ale co by mělo tlačit na nerv), na neurologii nyní dokončuji rehabilitace - v lednu mi pomohly částečně, nyní mám před sebou další 4 - pro oblast žeber. Můžete mi prosím sdělit, zda případným nevhodným působením na lymfatický systém mohou nastat problémy, které jsem zde stručně popsala ? Předem děkuji za vaši odpověď.

21.3.2018Mgr. Miroslav Brůža, Rehabilitace Rehasport

Dobrý den Zoro, určitě i správně provedená manuální lymfodrenáž může mít negativní důsledky, proto je důležité, abyste podstoupení této procedury konzultovala se zkušeným fyzioterapeutem nebo lékařem. Nestabilita může být v důsledku snížení otoku, protože otok do určité míry fixuje (např. po úrazu jako je distorze kotníku), to ale k tomu patří. Tlaky v třísle si dokážu také představit jako možný důsledek lymfodrenáže, nicméně i při správném provedení lymfodrenáže dochází k zvýšenému zatížení určitých orgánů - to může v důsledku vést také k určitým obtížím, proto jsem se zmínil o předchozí konzultaci s lékařem či fyzioterapeutem. Náhlý otok nártu bych ale nepřisuzoval jako důsledek lymfodrenáže. Co se týče tlaku v lýtku, neurologického nálezu a dalších obtíží, tak bych to lymfodrenáži nepřisuzoval. Sice může urychlit určitý probíhající proces v těle, ale ne až v takové míře, dle mého názoru. Posttrombotický stav je určitě právě indikací k provádění manuální lymfodrenáže. Zkuste se zamyslet a probrat s vaším fyzioterapeutem, co dělat proto, aby se určité obtíže zmírnily než nad tím, co to mohlo způsobit. Můžete se obrátit i na nás v naší ordinaci na Praze 10. Přeji hezký den, Miroslav Brůža.

22.3.2018Eva

Dobrý den, ráda bych věděla, proč je onkologické onemocnění kontraindikací k léčbě lymfedemu lymfodrenáží?? Děkuji Přeji hezký den. Eva

23.3.2018Mgr. Miroslav Brůža, Rehabilitace Rehasport

Pokud se doopravdy jedná o lymfedém je manuální lymfodrenáž určitě vhodná. Onkologické onemocnění není absolutní kontraindikací, záleží totiž v jakém stádiu se onkologické onemocnění nachází a jestli podstupujete určitou léčbu. Relativní kontraindikací je, protože stimulací lymfatického systému můžete podpořit přesun rakovinných buněk do jiného místa v lidském těle. S pozdravem Miroslav Brůža.

2.5.2021uniowsign

<a href=https://gcialisk.com/>buy real cialis online



Reagovat