Diskuze: Lymfatické uzliny

17.10.2013Petra

Dobrý den, mám dotaz ohledně lymfatických uzlin. Už od malička jsem byla velice nemocné dítě a musím říct že to nebyla zrovna zábava. Samá chřipka, angína, zánět středního ucha a tak dále a tak dále. Po každé, jsem na to že přijde nemoc, přišla kvůli zvětšeným uzlinám na krku. Čím to je a jak vlastně uzliny fungují? Díky moc za odpověď

21.10.2013Markéta

Dobrý den, já jen vím, že uzliny jsou důležitým orgánem lymfatického systému, nacházejí se nejen na krku, ale na příklad i u klíční kosti. Podílejí se na imunitě a jeho hlavní náplní je ochrana proti různým patologickým jevům :). Takže se zvětšovaly protože reagovaly na stav lidského těla :)

24.10.2013Alena

Ahoj, chci se jen zeptat, na onemocnění lymfatických uzlin. Jak se pozná a léčí? Mám totiž uzlinu na krku docela hodně zvětšenou a takovou tvrdou a celkem i bolí na dotek. Tak nevím. Poraďte.

24.10.2013Lucie12

Ahoj, já tedy nejsem žádný odborník, ale podle toho co vím a co jsem se dočetla, tak se při onemocnění mízních neboli lymfatických uzlin může objevit horečka, bolesti v krku, bolesti hlavy. Můžou vám více otékat oči. A může se vyskytnout i nechutenství. A určitě bych vámi, tedy jestli máte podezření, že jde o něco závažnějšího, zašla k lékaři, alespoň pro jistotu :).

30.10.2013Mertlík Jakub

Jak zde bylo již řečeno lymfatické uzliny jsou důležitým orgánem lymfatického systému, který se účastní několika reakcí v lidském organismu - zejména imunita. Lymfatické uzliny jsou umístěné do průběhu mízních cév, které do nich přivádějí a opět z nich odvádějí lymfu. Počet, velikost a stavba lymfatických uzlin závisí zejména na věku a na proběhlých onemocněních (nádor, zánět, ...). Lidské tělo obsahuje v průměru 450 lymfatických uzlin, které se skládají z tuhého pouzdra, kůry a dřeni. Mezi nejčastější příčiny zvětšených uzlin jsou řazeny: 1) Infekční onemocnění (mononukleóza, HIV, zarděnky, tularémie atd.), 2) Nádory (zmnožení nádorových buněk, metastázy), 3) Autoimunitní choroby (revmatoidní choroby, lupus erymathodes atd.) S přesnou diagnostikou je to vždy složitější, a proto je dobré při sebemenším podezření vyhledat lékaře. Vypsal jsem zde ty nejvážnější příčiny, které je však nutné brát taktéž v povědomí.

31.10.2013Alena

Díky moc za veškeré informace, vlastně nemohu říct že bych byla nějak klidnější, ale možná je to dobře. Za lékařem si určitě zajdu a nechám si uzlinu zkontrolovat. Je pravda, že asi nemá cenu otálet a mohla bych toho litovat. Tak snad to nic nebude, držte mi palce ;)

4.11.2013Ilona

Ahoj, nevím jestli tě to příliš uklidní, ale já měla podobný problém. Měla jsem nateklé obě uzliny a právě proto, že jsem se někde dočetla o hrozícím nebezpečí, začala jsem panikařit a rychle jsem pelášila k lékaři. Nakonec se zjistilo, že jde o pouhé zduření, měla jsem totiž začínající angínu a ještě jsem o tom nevěděla :-)

11.11.2013Alena

Ahoj, tak jsem byla u lékaře a naštěstí to nic nebylo, nějaké místní zduření kvůli viróze kterou jsem měla. Teď už je vše v pořádku. Takže lymfa je ok :). Když jsem sem začala chodit pročetla jsem si o co všechno vlastně jde a jak je lymfatický systém složitý a důležitý, tak přemýšlím, že začnu chodit na lymfodrenáže, nabudí to prý i moji imunitu :)

14.11.2013Andrea

Ahoj, já mám teď podobný problém, mám zduřelou uzlinu v podpaží, dost mě to děsí, ale ještě jsem si nenašla vhodnou chvíli pro návštěvu lékaře. Vím že bych si asi měla pospíšit. Trochu mě tu uklidňujete, snad to moje vyšetření lymfatické uzliny dopadne stejně jako u Aleny :-)

14.11.2013Dana

Ahoj Andreo, myslím, že byste určitě neměla otálet, může to být cokoliv. Může to být nádorové onemocnění, měla byste zajít na vyšetření, nic to není a alespoň budete mít jistotu. Je samozřejmě také možné, že jde jen o otok který sám za pár týdnů splaskne, ale nepodceňovala bych to. Lymfatický systém je složitá záležitost!

19.5.2014Magda

Dobrý den, já měla také na krku zvětšenou lymfatickou uzlinu a zmizela vlastně až po půl roce. Takže bych byla asi v klidu, lymfatické uzliny si dělají tak trochu co se jim zlíbí :)

22.5.2014Judita

Moje kamarádka má lymfatické (mízní) uzliny nateklé už několik měsíců a naprosto nic si z toho nedělá. Opravdu bych byla v naprostém klidu. Samozřejmě, pokud vás to příliš trápí, bylo by asi vhodné zajít na ORL, ale jinak je to snad i celkem běžný problém, zvlášť když máte například zadní rýmu apod.

12.6.2014Milada

Dobrý den, ráda bych se zapojila do vaší diskuze, jestliže má kamarádka už několik měsíců nateklé mízní uzliny na krku, určitě to není dobře a měla by s tím něco dělat. Nemusí to hned značit rakovinu, ale určitě to značí nějaký problém co se v těle odehrává, o nějaké nemoci. Nepodceňovala bych to. Já mám s uzlinami zkušenost jen z dětství, to jsem je měla nateklé skoro pořád, při každé rýmě nebo angíně, vždy splaskly pár týdnů po nemoci.

29.5.2015Petra

Já mám mízní uzliny na krku zduřelé několik let. Nic mi nezjistili tak to neřeší.

29.5.2015Marcela Marková

Dobrý den všem, uzliny tvoří lymfoidní tkáň, která obsahuje T a B lymfocyty. Působí jako filtr, který zachycuje bakterie, cizorodé látky, nádorové buňky (viz. články - lymfatický systém). Zdravá uzlina je nebolestivá, nezvětšená. Pokud se uzlina zvětší a je bolestivá, jde většinou o infekci v těle. Uzliny mohou i po zaléčení zůstat mírně zvětšené, ale velikost vždy musí posoudit odborný lékař. Nebolestivou, zvětšenou uzlinu bych nepodceňovala. Vždy bych navštívila lékaře, který provede odpovídající vyšetření. Přeji pěkný den. Marková Marcela

28.4.2021Tomáš

Dobrý den,chtěl bych se zeptat jestli tu je někdo kdo by mi dokázal poradit s problemem ohledně uzlin.Děkuji

28.4.2021Tomáš

Dobrý den,chtěl bych se zeptat jestli tu je někdo kdo by mi dokázal poradit s problemem ohledně uzlin.DěkujiReagovat